Javna infrastruktura za punjenje električnih vozila razvija se brže nego što većina lanaca nabave hardvera predviđa. IEA-eGlobalna EV Outlook 2024izvijestio je da su javne instalacije brzih punjača porasle za 40% u 2023., s ubrzanjem implementacije u Sjevernoj Americi, Europi i jugoistočnoj Aziji. Kako se mreže za punjenje šire od ranih korisnika u opću javnu upotrebu, sučelje zaslona postalo je kritična varijabla pouzdanosti i korisničkog iskustva - koja izravno utječe na vrijeme rada punjača, učestalost održavanja i percepciju robne marke.
Zašto je 7-inčni TFT LCD postao standard za zaslone punjača za električna vozila
Faktor oblika od 7-inča konvergirao je kao praktičan standard za javne zaslone punjača za EV kroz kombinaciju ergonomskih, mehaničkih i komercijalnih čimbenika - ne dekretom industrije.
Ergonomija-visine stajanja.Javnim kioscima za punjenje upravljaju stojeći korisnici na tipičnoj udaljenosti interakcije od 60-80 cm. Na toj udaljenosti, 7-inčni panel rezolucije 1024×600 renderira tekst i ikonografiju u gustoći koja je čitljiva bez potrebe da se korisnik naginje prema naprijed. Ploče ispod 5 inča pri ovoj razlučivosti zahtijevaju veličine fonta koje ograničavaju izgled korisničkog sučelja na osnovne tekstualne upite; paneli iznad 9 inča ne pružaju dodatnu prednost čitljivosti i povećavaju veličinu kućišta, opterećenje vjetrom i troškove materijala.
Zahtjevi složenosti korisničkog sučelja.Moderni tijek rada punjenja - RFID/QR provjera autentičnosti, odabir tarife,-nadzor napajanja u stvarnom vremenu, povratne informacije o statusu OCPP 2.0 i generiranje računa - zahtijevaju površinu zaslona koja može prikazati više zona korisničkog sučelja istovremeno bez označavanja stranica. Ploča od 7-inča pruža dovoljno aktivne površine za to bez potrošnje energije i troškova 10-inčnih ploča, koje je teško opravdati za sučelje kioska s jednom funkcijom.
Kompatibilnost kućišta.Standardni dizajni kućišta punjača za EV od velikih proizvođača (ABB, Schneider, BTC Power) su se približili izrezima za montažu koji prihvaćaju sklopove ploča od 7 inča sa standardnim dimenzijama okvira. Naknadna ugradnja 10-inčne ploče u postojeću obitelj kućišta obično zahtijeva novi alat; 7-inčni paneli ne.
Usporedba faktora oblika za zaslone za punjenje EV:
Veličina | Tipični slučaj upotrebe | Ključna prednost | Ključno ograničenje |
4.3–5"
| Osnovni kućni punjači za izmjeničnu struju, jedno-funkcijske gomile
| Mala snaga, minimalni BOM trošak
| Ograničena složenost korisničkog sučelja; OCPP 2.0 povratna informacija teška
|
7"
| Javni DC brzi punjači, polu{0}}javne AC stanice
| Optimalna gustoća korisničkog sučelja,-kompatibilnost s kućištem,-cijenovno učinkovita
| Zahtijeva pozadinsko osvjetljenje-visoke svjetline za vanjsku upotrebu
|
10.1"+
| Vrhunski hub punjači, više{0}}komercijalne stanice
| Visok vizualni učinak, reklamni potencijal
| Visoka cijena, veće kućište, veća potrošnja energije
|
Svjetlina i optička izvedba: Primarna točka kvara polja
Nedovoljna svjetlina najčešći je uzrok pritužbi-povezanih s poljem u postavljenoj infrastrukturi za punjenje električnih vozila. Ploča koja ima prihvatljive rezultate u ispitivanju prihvatljivosti skladišta neće uspjeti na izravnom vanjskom sunčevom svjetlu.
Minimalni pragovi svjetline prema okruženju instalacije:
Standardne komercijalne ploče (200–300 nita) nisu prikladne za bilo koju primjenu vanjskog punjenja električnih vozila. Pri izravnoj sunčevoj svjetlosti u podne, osvjetljenje okoline na vodoravnoj površini može doseći 100 000 luksa; čak i difuzno vanjsko svjetlo na oblačan dan prelazi 10 000 luksa. Na ovim razinama osvjetljenja, ploča od 300 nita proizvodi omjer kontrasta ispod 1:1 u odnosu na pozadinu, čineći zaslon nečitljivim.
Za natkrivene vanjske instalacije (nadstrešnice, parkirne strukture s neizravnim svjetlom): 500–700 nita je praktični minimum. Za izložene vanjske instalacije s mogućim izravnim izlaganjem suncu: potrebno je 800–1000 nita. Neke implementacije koridora autocesta u regijama velike-nadmorske visine ili niske-geografske širine određuju 1200 nita za marginu.
Tretman protiv-odsjaja u odnosu na-antirefleksiju:
Površinski tretmani protiv-odsjaja (AG) raspršuju reflektirano svjetlo, smanjujući zrcalni odsjaj po cijenu neznatnog smanjenja jasnoće slike. Anti{2}}premazi za refleksiju (AR) smanjuju refleksiju kroz destruktivne smetnje, čuvajući oštrinu slike, ali zahtijevaju pažljivije postupke čišćenja. Za kioske za punjenje električnih vozila koji su izloženi vandalizmu, čišćenju i izloženosti UV zračenju, AG obrada na kaljenom pokrovnom staklu (minimalno 4 mm kaljenog, s oznakom IK08) je trajniji izbor u većini primjena.
Optičko spajanje:
Sklopovi ploča s-zračnim rasporom (pokrovno staklo odvojeno od LCD-a slojem zraka) stvaraju unutarnje refleksije na svakom sučelju. Optičko spajanje - laminiranjem pokrovnog stakla na LCD snop s OCA (optički prozirnim ljepilom) ili OCR (optički prozirnom smolom) - eliminira zračni raspor, smanjujući unutarnju refleksiju za približno 50% i poboljšavajući učinkoviti kontrast u uvjetima jakog-ambijentalnog-osvjetljenja. Za vanjske primjene punjača za EV, optičko povezivanje je funkcionalni zahtjev, a ne izborna nadogradnja. Također značajno poboljšava mehaničku izdržljivost protiv toplinskih ciklusa i udaraca.
Radna temperatura: specifikacija za-godišnju pouzdanost na otvorenom
EV punjači rade kontinuirano u okruženjima za koja standardni komercijalni zasloni nisu dizajnirani. Posljedice pogrešaka u toplinskim specifikacijama su kvar panela u hladnim klimama (povećanje viskoznosti tekućeg kristala uzrokuje spor odgovor i artefakte prikaza ispod -10 stupnjeva za standardne panele) i kvar pozadinskog osvjetljenja u okruženjima s visokom temperaturom (toplinsko isključivanje LED drajvera iznad +60 stupnjeva za standardna pozadinska osvjetljenja).
Razine specifikacije temperature:
Razina specifikacije | Radni raspon | Primjenjiva okruženja |
Komercijalni stupanj
| 0 stupnjeva do +50 stupnjeva
| Samo unutarnje instalacije
|
Industrijski stupanj
| -20 stupnjeva do +70 stupnjeva
| Većina vanjskih implementacija u Sjevernoj Americi i Europi
|
Proširena industrijska
| -30 stupnjeva do +85 stupnjeva
| Nordijska klima, visoke-temperature na Bliskom istoku, mjesta na-visokoj nadmorskoj visini
|
Za aplikacije punjača za električna vozila, industrijski stupanj (-20 stupnjeva do +70 stupnjeva ) je minimalna prihvatljiva specifikacija. Proširena industrijska (-30 stupnjeva do +85 stupnjeva) trebala bi biti navedena za instalacije u ASHRAE klimatskim zonama 6-8 (sjeverna SAD, Kanada, Skandinavija, Rusija) ili u regijama gdje temperatura okoline redovito prelazi 40 stupnjeva.
Razmatranja upravljanja toplinom:
Ocjene radne temperature ploče odnose se na temperaturu LCD ćelije, a ne na temperaturu okolnog zraka. Pri izravnoj izloženosti suncu unutarnja temperatura kućišta može premašiti temperaturu okoline za 15-25 stupnjeva, ovisno o materijalu kućišta, boji i ventilaciji. Uzmite ovu deltu u faktor kada specificirate temperaturne ocjene panela - panel ocijenjen na +70 stupnjeva u zatvorenom crnom kućištu u okolini od 45 stupnjeva može raditi na rubu svoje specifikacije.
Zatražite krivulje smanjenja od dobavljača za životni vijek pozadinskog osvjetljenja i performanse LCD-a u cijelom rasponu radnih temperatura. Ploča ocijenjena za 50.000 sati na 25 stupnjeva može pružiti znatno manje sati pri neprekidnom radu od +60 stupnjeva.
Tehnologija dodira: Kapacitivna specifikacija za javnu uporabu na otvorenom
Tehnologija otpornog dodira nije prikladna za javne aplikacije za punjenje električnih vozila. Ne podržava multi{1}}pokrete dodira, zahtijeva namjeran pritisak-kao što je olovka koji nije u skladu s brzim interakcijama kioska, i pogoršava se pri ponovljenoj upotrebi na načine koji stvaraju nepouzdanu registraciju dodira. Projektirani kapacitivni (PCAP) dodir ispravna je tehnologija za ovu primjenu.
Ključni zahtjevi za kapacitivni dodir za aplikacije punjača za EV:
Mokri{0}}dodir i odbijanje kiše.Standardni PCAP kontroleri potiskuju ili pogrešno čitaju unos dodirom kada je na površini senzora prisutna stalna vlaga, uzrokujući da zaslon ne reagira na kiši ili nakon čišćenja. Kontroleri s firmverom za kompenzaciju vlage - uključujući specifične konfiguracije Ilitek ILI2130, Goodix GT9271 s omogućenim načinom rada za vlagu i seriju FocalTech FT5x s firmverom za odbijanje vode - rješavaju ovo. Potvrdite specifičnu verziju IC-a i firmvera sa svojim dobavljačem i zatražite podatke testa mokrog-dodirivanja (simulacija 3–5 mm vodenog filma na površini senzora) prije dovršetka modula.
Rad s-rukama u rukavicama.Javna infrastruktura za punjenje mora biti prilagođena korisnicima koji nose zimske rukavice, radne rukavice ili nitrilne rukavice. Standardni PCAP senzori kalibrirani su za-kapacitivnost golog prsta. Kontroleri s podesivim pragovima osjetljivosti (tipični raspon: prag detekcije 3–12 pF) mogu se konfigurirati za otkrivanje signala nižeg kapaciteta s prstiju u rukavicama. Provjerite ovu sposobnost s određenim IC kontrolerom i potvrdite debljinu rukavica za koju je osjetljivost potvrđena.
Kompatibilnost s debelim pokrovnim staklom.Instalacije otporne-na vandal zahtijevaju pokrovno staklo debljine 4–6 mm. Standardni PCAP senzori optimizirani su za pokrovno staklo debljine 2–3 mm. Senzori dizajnirani za debele-staklene slojeve koriste-konfiguracije regulatora veće osjetljivosti; potvrdite kompatibilnost debljine pokrovnog stakla s dobavljačem modula osjetljivog na dodir prije određivanja debljine pokrovnog stakla.
ESD i EMC.Okolina punjenja električnih vozila stvara značajne elektromagnetske smetnje od-visokonaponskih sklopnih regulatora i motornih pogona. Upravljači na dodir moraju imati ESD zaštitu prema IEC 61000-4-2 Razina 4 (±8 kV kontakt, ±15 kV zračno pražnjenje) i otpornost na provođenje/zračenje prema IEC 61000-4-3 i IEC 61000-4-4. Zatražite izvješća o EMC ispitivanju specifična za sklop modula osjetljivog na dodir, a ne samo podatkovnu tablicu IC kontrolera.
Odabir sučelja: LVDS, MIPI DSI i RGB za integraciju EV punjača
Odabir sučelja ovisi o arhitekturi glavnog procesora, internoj udaljenosti usmjeravanja kabela i EMC zahtjevima dizajna punjača.
LVDS (Nisko-naponsko diferencijalno signaliziranje)je najčešće sučelje za aplikacije prikaza punjača za električna vozila koja koriste industrijske -SoC-ove i ugrađene kontrolere (NXP i.MX 6/7 serija, TI Sitara AM335x, Renesas RZ/G serija). LVDS pruža visoku otpornost na buku kroz diferencijalnu signalizaciju, što ga čini-prikladnim za visoko-EMI unutarnje okruženje kućišta punjača za električna vozila gdje kabel prolazi između upravljačke ploče i zaslona može premašiti 30-50 cm. LVDS također podržava širok raspon industrijskih-kontrolora zaslona i ima razvijen ekosustav upravljačkih programa u Linux BSP-ovima za SoC obitelji koje se obično koriste u infrastrukturi punjenja.
MIPI DSIprikladan je za dizajne punjača za električna vozila izgrađene na mobilnim{0}}procesorima aplikacija (Rockchip RK3568, NXP i.MX 8M, Qualcomm SA8155) gdje SoC ima izvornu podršku MIPI DSI kontrolera. MIPI DSI pruža veću propusnost od LVDS-a (podržava 1080p pri 60 fps s marginom), manju potrošnju energije i manje signalnih linija. Primarno ograničenje za aplikacije punjača za električna vozila je duljina kabela: MIPI DSI je specificiran za udaljenosti od-do-ploče obično ispod 20 cm bez kondicioniranja signala, što ograničava fleksibilnost rasporeda kućišta. Za dizajne gdje je zaslon montiran više od 20 cm od matične ploče, potreban je LVDS ili MIPI DSI redriver IC.
RGB paralelno sučeljeodrživ je za niže{0}}cijenovne dizajne punjača-bazirane na mikrokontrolerima (serija STM32H7, ESP32-S3 s IC-om upravljačkog programa za vanjski zaslon) gdje MCU-u nedostaje izvorni MIPI DSI ili LVDS izlaz. RGB zahtijeva više signalnih linija i podložniji je EMI-ju na dužim kabelima od diferencijalnih sučelja, ali je implementacija upravljačkog programa dobro-dokumentirana, a sučelje je podržano u širokom rasponu obitelji MCU-a. Za usklađenost s EMC-om u okruženjima s velikim smetnjama, RGB bi trebao biti ograničen na kabele manje od 15 cm s odgovarajućom FPC zaštitom.
Sažetak odabira sučelja za aplikacije EV punjača:
sučelje | Preporučeni slučaj upotrebe | Ograničenje dužine kabela | EMI imunitet |
LVDS
| Industrial SoC designs, cable runs >20 cm, visoka-EMI okruženja
| 50+ cm s pravilnim završetkom
| visoko
|
MIPI DSI
| Mobilni{0}}izvedeni SoC dizajni, kompaktna ploča-za-izglede
| <20 cm (without redriver)
| srednje
|
RGB
| Dizajn-temeljen na MCU-u,-troškovno osjetljive aplikacije
| <15 cm recommended
| Nisko-Srednje
|
Ocjene zaštite i mehanička izdržljivost
IP65 kao minimum za vanjske zaslone punjača za EV.IP65 certifikat (potpuna zaštita od prodora prašine, zaštita od mlazova vode niskog{1}}tlaka iz bilo kojeg smjera) minimalna je ocjena zaštite za-sklopove zaslona postavljene na otvorenom. IP65 se obično postiže kombinacijom optičkog povezivanja, zapečaćene brtve okvira i zapečaćenog FPC izlaza. Potvrdite da se IP ocjena odnosi na cijeli sklop zaslona kako je konfiguriran za vašu instalaciju, a ne samo na pokrovno staklo ili LCD modul u izolaciji.
Za implementaciju u obalnim okruženjima, autopraonicama ili scenarijima čišćenja pod visokim{0}}tlakom, može biti potreban IP67 (privremeno uranjanje) ili IP66 (mlaz vode pod visokim{3}}tlakom). Zatražite izvješće o ispitivanju i potvrdite da uvjeti ispitivanja odgovaraju vašem okruženju instalacije.
Otpornost na udarce.Javni kiosci za punjenje podložni su udarcima kabela za punjenje, kolica za kupnju i namjernog vandalizma. Pokrovno staklo s ocjenom IK08- (testirano da izdrži udar od 5-joula prema IEC 62262) prikladno je za većinu javnih instalacija za punjenje. Mjesta s visokim-vandalizmom mogu zahtijevati IK10 (ocjena utjecaja od 20 džula). Odabir materijala za pokrovno staklo (kaljeno natrijsko-vapneno staklo naspram kemijski ojačanog aluminosilikatnog stakla) također utječe na otpornost na udarce i ogrebotine; razgovarajte o kompromisima sa svojim dobavljačem na temelju specifičnog okruženja instalacije.
UV stabilnost.Dugotrajno izlaganje UV zračenju razgrađuje LCD polarizacijske filmove i ljepljive slojeve, uzrokujući požutjelost, raslojavanje i gubitak kontrasta tijekom razdoblja od 3 do 5 godina u visoko-UV okruženjima. Za vanjsku primjenu navedite UV-stabilizirano pokrovno staklo (UV400 blokiranje) i potvrdite s dobavljačem da je OCA/OCR vezni materijal UV-stabilan prema relevantnim standardima IEC 62788. Zatražite podatke o ispitivanju UV starenja (obično 1000 sati pod UVA-340 lampom prema IEC 60068-2-5) ako je mjesto postavljanja značajno izloženo UV zračenju.
Regulatorni certifikati za pristup globalnom tržištu
CE oznaka(EU tržište) zahtijeva usklađenost s Direktivom o elektromagnetskoj kompatibilnosti (2014/30/EU) i Direktivom o niskom naponu (2014/35/EU). Za module zaslona ugrađene u opremu za punjenje električnih vozila, oznaka CE na razini modula pojednostavljuje kraj-certifikaciju proizvoda, ali ne zamjenjuje-testiranje na razini sustava. Potvrdite da dobavljač modula daje Izjavu o sukladnosti s određenim navedenim standardima ispitivanja (EN 55032 za emisije, EN 55035 za otpornost).
UL certifikat(Sjevernoameričko tržište) za module zaslona manje je univerzalno dostupan nego CE, ali je relevantan za opremu za punjenje EV koja se prodaje na tržištima SAD-a i Kanade gdje se prema električnim kodovima zahtijeva popis UL (članak 625 NEC-a za opremu za punjenje EV). Potvrdite UL status kod dobavljača za implementacije u Sjevernoj Americi.
RoHS i REACH usklađenostje standard kod renomiranih dobavljača industrijskih zaslona i potreban je za pristup tržištu EU. Za evidenciju nabave zatražite potpunu deklaraciju o tvarima, a ne samo izjavu o sukladnosti.
EMC specifičan za okruženja punjenja EV.Kućišta punjača za električna vozila sadrže-visokonaponske DC/DC pretvarače, kontaktore i motorne pogone koji stvaraju provodne i zračene smetnje u širokom frekvencijskom rasponu. Moduli zaslona moraju pokazati otpornost na IEC 61000-4-2 (ESD), IEC 61000-4-3 (otpornost na zračenje), IEC 61000-4-4 (električni brzi prijelaz) i IEC 61000-4-6 (provodna otpornost). Zatražite izvješća o ispitivanju za ove specifične standarde, a ne samo za generičku CE certifikaciju.
Procjena dobavljača: Četiri pitanja za nabavu zaslona za punjenje EV
1. Koji je vaš potvrđeni horizont ponude za ovaj modul?Infrastrukturni projekti za punjenje električnih vozila imaju obveze životnog ciklusa proizvoda od 7 do 10 godina. Panel EOL (End of Life) događaji usred-proizvodnje mogu nametnuti redizajn PCB-a i ažuriranje firmvera. Pitajte konkretno: Postoji li program zadnje-kupnje-puta? Postoji li pin-kompatibilna nasljedna ploča koja je već kvalificirana? Koji je minimalni rok prethodne obavijesti prije EOL-a?
2. Možete li pružiti slani sprej i široka-izvješća o ispitivanju temperature?Ispitivanje u slanom spreju (IEC 60068-2-11, obično 96 sati na 5% NaCl) potvrđuje otpornost na koroziju FPC konektora i metalnih komponenti u obalnim okruženjima ili okruženjima s cestovnom soli. Funkcionalno testiranje na širokoj temperaturi u cijelom navedenom radnom rasponu (ne samo na temperaturi skladištenja) trebalo bi dokumentirati stvarnim podacima o ispitivanju, a ne samo tvrdnjom o specifikaciji.
3. Koliki je vaš MOQ za polu-prilagođene konfiguracije visoke-svjetline?Standardni kataloški moduli (fiksna svjetlina, standardni FPC, bez optičkog povezivanja) obično su dostupni od 200 do 500 jedinica. Polu-prilagođene konfiguracije - optičko povezivanje, nadogradnja pozadinskog osvjetljenja visoke-svjetline, prilagođeno FPC usmjeravanje - općenito imaju MOQ od 500–2000 jedinica. Kompletan prilagođeni alat (novi kalup za okvir, prilagođeni oblik pokrovnog stakla) obično zahtijeva najmanje 3000–5000 jedinica s amortizacijom troškova alata. Inženjerski uzorci (5-20 jedinica) trebali bi biti dostupni za kvalifikaciju prije nego što se prepusti proizvodnji.
4. Nudite li OEM usluge za prilagodbu pokrovnog stakla i FPC?Kućišta punjača za električna vozila razlikuju se po geometriji okvira, položaju jezička za montažu i FPC izlaznom smjeru. Potvrdite da se dobavljač može prilagoditi prilagođenom FPC usmjeravanju, vrsti konektora i obrisu pokrovnog stakla bez potrebe za potpuno prilagođenim LCD alatom. Mnogi etablirani proizvođači industrijskih zaslona nude ovo na polu-prilagođenim MOQ razinama.
Uobičajene pogreške u specifikacijama pri odabiru prikaza punjača za EV
Određivanje 500 nita za izložene vanjske instalacije.500 nita pruža prihvatljivu čitljivost u zasjenjenim vanjskim uvjetima, ali bit će marginalna na izravnom podnevnom suncu i neadekvatna na visokoj-nadmorskoj visini ili niskoj-geografskoj širini gdje je sunčevo zračenje povišeno. Za bilo koju instalaciju s mogućom izravnom izloženošću suncu, 800 nita je praktični minimum; 1000 nita daje marginu za starenje ploče (svjetlina pozadinskog osvjetljenja opada tijekom vremena, obično 20–30% tijekom 30 000 sati).
Zanemarivanje UV stabilizacije na ljepljivim slojevima.LCD polarizator i OCA vezni materijal komponente su najosjetljivije na UV degradaciju. Žutilo i raslojavanje obično postaju vidljivi nakon 2-3 godine u visoko-UV okruženjima kada se koriste ne-UV-stabilizirani materijali. Razlika u cijeni između standardnih i UV{7}}stabiliziranih ljepljivih materijala je mala u odnosu na troškove zamjene na terenu.
Korištenje modula potrošačke-razreda u industrijskim implementacijama.Potrošačke-ploče (lanac opskrbe tableta i monitora) nisu dizajnirane za kontinuitet opskrbe dulje od 2-3 godine, nemaju industrijske temperaturne oznake i nisu ispitane prema IEC 61000 EMC standardima otpornosti. Razlika u-jediničnoj cijeni u odnosu na industrijske-module je obično 15-40 USD; trošak posjeta zamjene na terenu (rad, putovanje, prekid rada) za neispravan zaslon u postavljenoj stanici za punjenje znatno je veći, a reputacijski trošak ne-funkcionalnog javnog punjača teško je kvantificirati.
Izostavljanje EMC ispitivanja na razini sustava.Modul zaslona s oznakom CE ne jamči da će sklopljeni punjač proći EMC testiranje. Blizina sklopnih-komponenti visokog napona sklopu zaslona može uvesti putove smetnji koje nisu bile prisutne tijekom-testiranja razine modula. Isplanirajte-ispitivanje EMC-a na razini sustava rano u ciklusu dizajna i dizajnirajte FPC usmjeravanje i zaštitu imajući na umu emisije zračenja od samog početka.
FAQ
P: Koju razinu svjetline treba 7-inčni TFT LCD za vanjske instalacije za punjenje električnih vozila?
O: Minimum ovisi o okruženju instalacije. Za natkrivene vanjske lokacije s neizravnim svjetlom (parkirališta, nadstrešnice): 500–700 nita je praktični minimum. Za izložene vanjske instalacije s mogućim izravnim izlaganjem suncu: potrebno je 800–1000 nita. Svjetlina pozadinskog osvjetljenja također se smanjuje tijekom vremena - obično 20–30% tijekom 30.000 radnih sati - pa odredite imajući na umu granicu starenja. Paneli ocijenjeni na 1000 nita pri puštanju u pogon obično će isporučiti 700–800 nita na kraju procijenjenog vijeka trajanja pozadinskog osvjetljenja.
P: Radi li 7-inčni kapacitivni dodirni panel pouzdano na kiši?
O: Ovisi o IC kontroleru na dodir i konfiguraciji firmvera. Standardni PCAP kontroleri će potisnuti ili pogrešno pročitati unos dodirom kada je na površini senzora prisutan kontinuirani vodeni film. Upravljači s kompenzacijom vlage - uključujući Goodix GT9271 s omogućenim načinom rada vlage, Ilitek ILI2130 i seriju FocalTech FT5x s firmverom za odbijanje vode - dizajnirani su za razlikovanje namjernog dodira od prisutnosti vode. Zatražite podatke testa wet{8}}touch od svog dobavljača prije završetka odabira modula i potvrdite određenu verziju firmvera, a ne samo IC model.
P: Kada bih trebao odabrati LVDS umjesto MIPI DSI za dizajn punjača za EV?
O: LVDS je bolji izbor kada kabel koji vodi između matične ploče i zaslona prelazi 20 cm, kada unutrašnjost kućišta ima značajan EMI (što je tipično u dizajnu punjača za električna vozila s visoko-naponskim sklopnim komponentama) ili kada je glavni procesor industrijski-SoC bez izvorne MIPI DSI podrške. MIPI DSI prikladan je za kompaktne dizajne izgrađene na mobilnim-procesorima aplikacija s izvornim MIPI kontrolerima, gdje je udaljenost-od-ploče ispod 20 cm. Za većinu rasporeda kućišta punjača za električna vozila, LVDS je praktičniji izbor.
P: Koju IP ocjenu treba sklop zaslona za korištenje vanjskog punjača za EV?
O: IP65 je minimum za vanjske instalacije - pruža potpunu zaštitu od prodora prašine i zaštitu od-vodenih mlazova niskog pritiska iz bilo kojeg smjera, pokrivajući kišu i rutinsko čišćenje. Za postavljanje u blizini autopraonica, u obalnim okruženjima ili na mjestima koja koriste visokotlačnu-opremu za čišćenje, može biti potreban IP66 (viso-vodeni mlaznice) ili IP67 (privremeno uranjanje). Potvrdite da se IP ocjena odnosi na kompletno sastavljenu jedinicu zaslona, uključujući FPC izlaz i brtvu okvira, a ne samo na pokrovno staklo u izolaciji.
P: Koje bi certifikate trebao imati modul zaslona od 7 inča za aplikacije punjača za EV?
A: Oznaka CE (sa specifičnim izvješćima o ispitivanju EN 55032 i EN 55035) za proizvode na tržištu EU; UL popis ili prepoznavanje komponenti za sjevernoameričke tržišne proizvode; Dokumentacija o usklađenosti s RoHS i REACH za pristup tržištu EU. Osim toga, posebno za okruženja punjenja električnih vozila, potvrdite IEC 61000-4-2, -4-3, -4-4 i -4-6 podatke o ispitivanju otpornosti - oni pokrivaju ESD, otpornost na zračenje, brze električne prijelazne pojave i otpornost na kondukciju, a svi su relevantni u kućištima punjača za električna vozila visokog napona.
P: Kako mogu procijeniti može li dobavljač podržati životni ciklus proizvoda od 7 do 10 godina?
O: Postavite tri konkretna pitanja: (1) Koji je potvrđeni horizont ponude za ovaj model ploče i postoji li dokumentirana politika EOL obavijesti? (2) Postoji li već identificirana kvalificirana ploča-kompatibilna nasljednica? (3) Proizvodi li dobavljač ili izravno upravlja vlastitom proizvodnjom stakla ili preprodaje robne ploče? Dobavljači koji kontroliraju vlastitu proizvodnju panela mogu preuzeti dulje obveze opskrbe i pouzdanije upravljati EOL prijelazima od distributera panela za robu.
P: Koja je razlika između TFT-a i IPS-a za ovu aplikaciju?
O: IPS (In-Plane Switching) je posebna vrsta TFT LCD tehnologije, koja se razlikuje po konfiguraciji elektrode. Standardni TN (Twisted Nematic) TFT paneli pokazuju pomak boje i inverziju kontrasta pri kutovima gledanja većim od približno 30 stupnjeva od središta, što je problematično za kiosk zaslon gledan iz više kutova i visina. IPS paneli održavaju preciznu boju i kontrast pri kutu gledanja do 178 stupnjeva, što je ispravna specifikacija za javna sučelja za punjenje EV. Za zaslone punjača za EV, IPS je minimalno prihvatljiva tehnologija TFT panela; TFT tipa TN- nije prikladan.
Odabir zaslona za infrastrukturu za punjenje električnih vozila inženjerska je odluka s izravnim posljedicama na vrijeme rada punjača, učestalost održavanja i korisničko iskustvo tijekom životnog ciklusa proizvoda od 7 do 10 godina. 7-inčni TFT LCD oblik postao je praktični standard za javna sučelja za punjenje jer zadovoljava raskrižje ergonomskih, mehaničkih i komercijalnih zahtjeva koji definiraju ovu primjenu.
Specifikacije koje određuju pouzdanost na terenu - marginu svjetline za vanjsku upotrebu, industrijsku temperaturnu ocjenu, mokro{1}}mogućnost dodira, LVDS otpornost na buku, IP65 zaštitu i UV-stabilizirano optičko povezivanje - nisu vidljive u naslovu podatkovne tablice. Oni zahtijevaju izričitu potvrdu s dobavljačima, potkrijepljenu podacima o ispitivanju, a ne samo specifikacijskim tvrdnjama.
Ako procjenjujete module zaslona od 7 inča za aplikaciju punjenja EV-a, naš inženjerski tim može pružiti podatkovne tablice, izvješća o EMC ispitivanju i uzorke kvalifikacije. Obratite nam se s okolinom svoje instalacije (unutarnji/vanjski, klimatska zona), platformom glavnog procesora, potrebnom svjetlinom i zahtjevima za IP ocjenu kako bismo započeli postupak procjene.